اخبار,اخبار اجتماعی,حمل و نقل عمومی


اخبار اجتماعی  - مرگ در اتوبوس‎های بین راهی ساعت می‎زند!

پیاده و سوار شدن و تحویل بار هم به سنتی‎ترین روش و به عبارتی با داد و بیداد همراه است. بماند که بسیاری از مالکان اتوبوس‎ها یا تعاونی‎ها بنا به ملاحظات اقتصادی ترجیح می‎دهند با تعداد کمتری مسافر از ترمینال خارج شوند تا در بین راه اقدام به سوار کردن مسافر کنند.

امروزه در دنیا ناوگان‎های حمل و نقل همگانی از جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند و افراد زیادی با اطمینان کامل از این خدمات اجتماعی استفاده می‎کنند.

به گزارش فارس، هنوز مسیر راه به نیمه نرسیده که اتوبوس بنای ناسازگاری با راننده می‎گذارد و زندگی 18 نفر از هم استانی‎های ما به پایان می‎رسد. چند ثانیه بی‎احتیاطی کافی بود تا داغی ابدی برای خانواده‎های داغدار حادثه اتوبوس گرگان - کرج باقی بگذارد.

ای کاش خسارت این چند ثانیه بی‎احتیاطی یک عمر داغ و پشیمانی نبود! کاش در حین رانندگی فقط به رانندگی فکر کنیم. کاش...

امروزه در دنیا ناوگان‎های حمل و نقل همگانی از جایگاه ویژه‎ای برخوردار هستند و افراد زیادی با اطمینان کامل از این خدمات اجتماعی استفاده می‎کنند. در کشور ما بعد از بروز مشکلات عدیده در بحث آلودگی هوا و کاهش منابع سوخت فسیلی، استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی مورد توجه مسئولان قرار گرفت.

صرفه‎جویی در مصرف سوخت، کاهش ترافیک، افزایش فرصت‎های شغلی از اصلی‎ترین و بارزترین محسنات استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی محسوب می‎شوند. علاوه بر این کارشناسان معتقد هستند به ازای هر یک هزار تومانی که در حمل و نقل عمومی ‌سرمایه‌گذاری می‌شود، 4 هزار تومان سود خواهد بود.

به ازای هر یک‎هزار و 500 میلیارد تومانی که در حمل و نقل عمومی ‌سرمایه‌گذاری شود، 36 هزار فرصت شغلی ایجاد می‌شود و هر 100 میلیون سرمایه‌گذاری دولتی در حمل و نقل عمومی، افزایش 300 میلیونی فروش تجاری در بر خواهد داشت.

جوامعی که در حمل و نقل عمومی ‌سرمایه‌گذاری می‌کنند، به طور سالانه 37 میلیون تُن متر مکعب گسیل کربن ملت خود را کاهش می‌دهند.

با توجه به موارد فوق‎الذکر و بسیاری موارد دیگر به نظر می‎رسد اهمیت و ضرورت توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی بر هیچ کس پوشیده نمانده است. نگاه مسئولان نیز بر همین اساس شکل گرفته است تا برخی از مشکلات جانبی حمل و نقل مرتفع شود.

زیرساخت‎های حمل و نقل عمومی در کشور
با وجود لزوم توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی در کشور، به نظر در این طرح به زیرساخت‎ها و بستر مناسب اجرای این طرح توجه چندانی نشده است و هنوز بسیاری از هموطنان ترجیح می‎دهند تا از خودروهای شخصی برای آمد و شد استفاده کنند.

نابسامانی وضعیت تاکسی‎ها و خودروهای مسافرکش، نبود نرخ مشخص در اکثر مسیرها، عدم احساس امنیت در برخی خودروها و آژانس‎ها، نبود نظارت جامع بر مسافرکش‎های شخصی، به روز نبودن اتوبوس‎های بین‎شهری و درون‎شهری، نبود یا کمبود رانندگان مجرب و دارای تعهد اخلاقی، از جمله نواقص ناوگان حمل و نقل عمومی در کشور در سطوح مختلف است.

با وجود کاستی‎های موجود در سیستم حمل و نقل عمومی مردم بسیاری به ناچار از این سیستم برای مسافرت و رسیدن به مقاصد خود بهره می‎گیرند اما در برخی موارد استفاده از این خدمات به بهای جان هموطنان تمام می‎شود. اتوبوس‎های ناایمن و غیراستاندارد، لاستیک‎های چینی، جاده‎های غیراستاندارد، وجود برخی رانندگان قانون‌گریز و معتاد و ... دست به دست هم می‎دهند تا در برخی از راه‎های کشور، «مرگ» در اتوبوس‎ها ساعت بزند!

در ترمینال‎های مسافربری چه می‎گذرد؟
در یک ناوگان حمل و نقل استاندارد و منظم تعریف ترمینال عبارت است از مکانی برای پیاده و سوار شدن مسافران که دارای امکانات رفاهی موقت برای مسافران نظیر امکانات مخابراتی، انتظامی، پزشکی، بهداشتی، رفاهی، تغذیه‎ای و مذهبی باشد. اما متاسفانه در اکثر شهر‎های کشور ترمینال‎ها بیشتر به بازار میوه شبیه هستند.

شما با ورود به ترمینال‎های کشور، با چند نفر از دوستان «ایجت» یا «دلال» یا به عبارتی «دادزن» روبرو می‎شوید که به زور دست و یا ساک شما را می‎گیرند و به سمت یک تعاونی خاص می‎کشند! سایر خدمات هم عموما با قیمت نامناسب در نازل‎ترین سطح ارائه می‎شوند که اکثر مردم ترجیح می‎دهند برخی از نیازهای خود را قبل از رسیدن به ترمینال مرتفع سازند.

پیاده و سوار شدن و تحویل بار هم به سنتی‎ترین روش و به عبارتی با داد و بیداد همراه است. بماند که بسیاری از مالکان اتوبوس‎ها یا تعاونی‎ها بنا به ملاحظات اقتصادی ترجیح می‎دهند با تعداد کمتری مسافر از ترمینال خارج شوند تا در بین راه اقدام به سوار کردن مسافر کنند.

داخل اتوبوس‎های بین شهری چه خبر است؟
با وجود نوسازی ناوگان حمل نقل عمومی و استفاده از اتوبوس‎های جدید و پیشرفته باید گفت اوضاع رفاهی در اکثر اتوبوس‎ها چندان رضایت بخش نیست. عدم استفاده به موقع از کولر و بخاری، سرویس پذیرایی که مبلغی نیز بابت آن اخذ می‎شود، توقف در رستوران‎های نه چندان مناسب، توقف‎های بیش از حد برای پیاده و سوار کردن مسافران بین‎راهی و ... از جمله مواردی است که موجبات نارضایتی مسافران را فراهم می‎سازند.

ضمن احترام به همه رانندگان شریفی که عمر را در راه خدمت به همشهریان خود گذرانده‌اند باید گفت متاسفانه تعدادی از رانندگان اتوبوس‎های بین شهری علاوه بر نداشتن مهارت دچار برخی مشکلات اخلاقی و روانی و اعتیاد نیز هستند که لزوم تغییر قوانین در به کارگیری رانندگان مجرب و متعهد را بیش از پیش ضروری می‎کند.

انتظار مردم از یک ناوگان حمل و نقل چیست؟
بی شک خانواده‎هایی که عزیزان را در ترمینال سوار اتوبوس می‎کنند تا به دانشگاه، سربازی، خانه اقوام و ... بفرستند انتظار دارند تعاونی‎ها در حفظ جان عزیزان آنها بکوشند و با دقت و وسواس در انتخاب اتوبوس، قطعات یدکی، لاستیک و به کارگیری رانندگان مجرب مخاطرات سفر را به حداقل برسانند.

معاینه دوره‎ای رانندگان، به روز نگه داشتن معاینه فنی اتوبوس، عدم استفاده از لاستیک‎های غیراستاندارد و چینی، رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی توسط رانندگان، استفاده از مامور ویژه نامحسوس در اتوبوس‎ها، وجود یک سامانه واقعی پیگیری شکایات در ترمینال‎ها و پلیس راه‎ها از جمله اقداماتی است که می‎تواند در داشتن سفرهای امن موثر باشند. امید است مسئولان در خصوص حوادث این چنینی بیش از پیش حساسیت نشان دهند و با متخلفان حادثه برخورد جدی کنند تا دیگر شاهد حوادث دلخراش در جاده‎های کشور نباشیم.
اخبار اجتماعی - فارس

 رپورتاژ
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین اصل
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران
آپسان موتورز پارس

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول | زندگی چت |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.