تاريخ : | | نویسنده : navayeney

قیمت نان,افزایش قیمت نان

قیمت نان تغییر می‌کند یا یارانه آن؟!

دی ماه پارسال مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی اعلام کرد که قیمت نان تا چند ماه دیگر تغییر نمی‌کند، اما با آغاز سال 1392 گزارش‌ها حاکی از احتمال تغییر قیمت قوت غالب مردم در ماه های اخیر است. در همین حال دبیر ستاد هدفمندسازی یارانه ها اعلام کرده تا زمانی که قیمت نان تغییر نکرده است یارانه‌ای به آن تعلق نمی گیرد.

پیش از این عباس قبادی اعلام کرده‌ بود که در چند ماه نخست سال 1392 همچون سال‌های گذشته قیمت نان تغییر نخواهد کرد.

به گفته مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی قرار بود قیمت نان تا پایان سال گذشته هیچ تغییری نکند و این روند تا چندماه اول سال1392 نیز ثابت بماند. علی رغم این اظهارات به محض پایان یافتن تعطیلات نوروز، تصمیم گیری‌ها برای قیمت نان در پایان فروردین ماه اعلام شد.

این در حالی بود که قیمت خرید تضمینی برای گندم معمولی 550 تومان در هر کیلوگرم و برای گندم دروم 580 تومان در نظر گرفته شده‌ بود.

قبادی نیز در رابطه با تصمیم گیری برای قیمت نان با توجه به افزایش قیمت خرید تضمینی گندم اعلام کرد که دولت و مجلس در این زمینه با یکدیگر توافق کرده، بنابراین یا قیمت نان افزایش می‌یابد یا یارانه‌ای دراین خصوص در نظر گرفته می‌شود.

اما آنچه باعث مطرح شدن تغییر قیمت نان شد، تغییر در قیمت خرید تضمینی گندم بود. بر این اساس برای سال جاری مشخص شد که هر کیلوگرم گندم معمولی از کشاورزان 550 تومان و هر کیلوگرم گندم دروم نیز 580 تومان خریداری می شود.

البته بنا بر گفته‌های حیدرپور، مدیرکل دفتر غلات، حبوبات و نباتات علوفه‌ای وزارت جهاد کشاورزی، با توجه به دستور رییس‌جمهور مبنی بر پرداخت پاداش 100 تومانی به هر کیلوگرم گندم، هر کیلوگرم گندم معمولی کشاورزان650 تومان و هر کیلوگرم گندم دروم 680 تومان خریداری می‌شود.

به گفته وی خرید تضمینی گندم که از فروردین ماه آغاز شده تا پایان آذر ماه ادامه دارد.

در لایحه بودجه سال 1392 رقمی معادل 37میلیون و 546 هزار و 609 میلیون ریال برای پرداخت یارانه نقدی نان به خانوارها در نظر گرفته شده است.

بر این اساس در صورتی که دولت یارانه نان را به 74.5 میلیون ایرانی مشمول دریافت یارانه نقدی گام اول قانون هدفمندسازی یارانه ‌ها اختصاص دهد، نرخ یارانه نان در سال جاری رقمی حدود 50 هزار تومان برای یک سال (ماهانه حدود 4200 تومان) خواهد بود.

اما در صورتی که دولت مانند سال گذشته یارانه نان را به افرادی که برای اعلام انصراف از دریافت یارانه نقدی به آنها پیامک ارسال کرده بود اختصاص ندهد،‌ حدود 10 میلیون نفر این یارانه را دریافت نخواهند کرد و در نتیجه میزان یارانه نان به ازای هر نفر 58 هزار تومان (ماهانه 4800 تومان) خواهد بود.

از سوی دیگر دبیر ستاد هدفمندسازی یارانه‌ها گفته که در سال گذشته چون قیمت نان افزایش یافت برای کمک به مردم یارانه نقدی پرداخت شد اما در سال جاری قیمت نان افزایش پیدا نکرده که یارانه به آن تعلق بگیرد.

وی در پاسخ به این سوال که 28 هزار تومانی که برای یارانه نان در سال گذشته پرداخت شد افزایش قیمت در 12 ماهه سال 91 را پوشش می داد، آیا برنامه ای برای پرداخت مابه التفاوت قیمت پیش از افزایش در سال جاری ندارید اظهار کرده که 28 هزار تومان برای افزایش قیمت نان در سال 91 پرداخت شد./ایسنا

 

 

 رپورتاژ
شناخت کلی از محصولات فلزی و انواع آن
جشن عروسی
همه چیز درباره جراحی زیبایی بینی
حمل نخاله ساختمانی و ضایعات عمرانی
جراحی زیبایی سینه و پروتز
دوربین مداربسته دیجی همکار
جدیدترین تجهیزات تالار
آیا گنج یاب ها شبیه فلزیاب و طلایاب هستند؟ - شرکت فلزیاب تیوا
دوربین مداربسته
چاپ کتاب در یک ماه با هزینه زیر یک میلیون تومان
پاسخ به 7 سوال رایج در مورد عصب کشی دندان
پذیرش مقاله در مجلات معتبر ISI و اسکوپوس
روغن خراطین اصل
تفاوت دینگ با اپلیکیشن‌های تاکسی‌یاب آنلاین
انجام پایان نامه مدیریت
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
تاریخچه تغییر سرمربی در تیم استقلال تهران
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
زمان دقیق شرف الشمس در سال ۹۷ چه زمانی است؟
نمایندگی برندها در ایران

لینک های مفید
آموزش مجازی | تور مسافرتی | خودرو | تور استانبول |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.